INSTAGRAM SHADOWBAN – HALÓ, JE TU NIEKTO?

Thomas SvitokBlog, Sociálne siete

Instagram SHADOWBAN

Čo je to Shadowban? Shadowban – zablokovanie používateľa z určitej online komunity (v našom prípade z Instagramu) bez toho, aby o tom dotyční vedel. Čiže jednoducho povedané, Instagram ťa zablokuje a ty o tom ani nevieš. Tvoji kamaráti (followeri) vidia tvoje príspevky, no nikto iný.

Instagram SHADOWBAN

Ak máš na svojom IG účte Shadowban, znamená to, že keď niekto bude vyhľadávať pomocou hashtagov, tak aj keď tvoje príspevky tento hashtag obsahujú, jemu sa nezobrazia.

Príklad: Ide jeseň a ty si kúpiš nové rukavice a chceš sa nimi pochváliť na Instagrame. Použiješ okrem iných aj #gloves a uverejníš príspevok. Niekto sa bude chcieť inšpirovať a tak do vyhľadávania zadá gloves, ale tvoj príspevok mu bohužiaľ Instagram neukáže. (mimochodom, #gloves je jeden z mnoha „pokazených“ hashtagov, na ktoré by si to nepovedal/a).

Ak v príspevku použiješ takýto pokazený hashtag, tvoj príspevok sa nezobrazí vo výsledkoch ani pri ostatných hashtagoch, ktoré tam okrem toho zakázaného máš.

Čo spôsobuje Instagram shadowban?

Shadowban sa zaviedol preto, aby odrádzal používateľov od určitého správania. Či už je to „spamovanie“, alebo uverejňovanie nevhodných až znevažujúcich príspevkov. Jedným z ďalších neželaných správaní je používanie tých istých hashtagov stále dookola. Vyhni sa takémuto správaniu a so Shadowbanom problémy mať nebudeš.

Ako sa mu vyhnúť?

Je to jednoduché:

  • nepoužívaj „pokazené“ hashtagy.
  • nepoužívaj tie isté hashtagy dookola
  • nepoužívaj botov, ktorý za teba lajkujú a komentujú príspevky iným
  • snaž sa, aby ťa ostatní nereportovali Instagramu, čiže správaj sa slušne!

Ako zistím, či mám na svojom účte Shadowban?

Existuje tool, do ktorého napíšeš svoje používateľské meno, alebo rovno link na svoj IG účet a dostaneš odpoveď formou áno/nie.

instagram shadowban tool

Ak si chceš byť ale 100% istý, uverejni príspevok s hashtagmi, ktoré sa nenachádzajú na zozname vyššie a popros kamaráta/kamarátku, aby na chvíľu prestal/a sledovať tvoj účet. Potom nech vyhľadá tie hashtagy, ktoré si použil a keď ťa nájde vieš, že ťa má Instagram stále rád 🙂

Viem sa Shadowbanu zbaviť?

Zlá správa, si tieňom na Instagrame. Dobrá spáva, budeš ním „len“ nejaké 2-3 týždne.

Tu by sme ťa radi presmerovali späť na bod č. 3, kde sme písali ako ho nedostať. To isté platí aj keď ho už máš. Možno by som ešte odporučil si dať chvíľu od neho pauzu. A pokiaľ máš pocit, že ťa Instagram zablokoval bezdôvodne, vždy sa dá odvolať a poslať im krátku správu s vysvetlením prečo dali Shadowban na nesprávny účet.

Dúfam, že ťa tento článok niečo naučil a skúsenosti so Shadowbanom zostanú len na teoretickej úrovni 🙂

 

Thomas Svitok

Thomas Svitok

Aktívne sa venuje futbalu, ktorý mu zaberá skoro všetok voľný čas. Okrem toho si rád prečíta zaujímavú knihu a do roboty chodí na skejte. Ak sa dá snaží sa každý rok spoznať aspoň dve nové krajiny. Tvrdí, že jediná konštantná vec v živote je zmena a v online svete to platí hneď dvakrát. Preto neustále sleduje novinky zo sveta Facebooku a Instagramu.
Thomas Svitok